Hobby.info.pl Czas wolny,Warto wiedzieć Łowienie na rzece – praktyczne porady dla początkujących wędkarzy

Łowienie na rzece – praktyczne porady dla początkujących wędkarzy

0 Comments

Łowienie ryb na rzekach krajowych jest bardzo popularne. Oddając się wędkarstwu, należy pamiętać, że nadrzędnym celem każdego jest dbanie o populację ryb, a tym samym równowagę w ich środowisku wodnym. Dlatego w prawie ustalone są pewne zasady korzystania z łowisk. Są to okresy ochronne ryb, ich limity ilościowe i wielkościowe. Z punktu równowagi ekologicznej jest to bardzo ważne, aby znać te ograniczenia. Dopiero wtedy w pełni można cieszyć się ze swojej pasji.

Zezwolenie wędkarskie

To pierwszy element, o który powinien się każdy pasjonat wędkarstwa postarać. Zezwolenie to wydaje zwykle Polski Związek Wędkarski, a otrzymać go można w najbliższym Kole PZW. Zezwolenie można wykupić na pojedyncze rzeki, jeziora, ale też na wszystkie łowiska, którymi dysponuje gospodarz łowisk. Okres ważności tych zezwoleń może być wydany na kilka dni, 3 miesiące lub na cały sezon wędkarski. Ciekawostką jest to, że jak zostanie się członkiem PZW, to wydawane zezwolenia są tańsze. Każdego roku powinno się odnawiać swoje zezwolenie.

Miejsca gdzie można łowić?

Łowić można z miejsc i łowisk określonych w zezwoleniu. Może to być połów z brzegu rzeki lub z lodu.  Przy wyższej stawce można dodatkowo uzyskać zezwolenie na połowy z łódki. Można łowić tylko na akwenach, które obejmuje zezwolenie.

Mężczyzna łowiący ryby
Źródło: Pixabay

Okres ochronny ryb

W zależności na jakiej rzece chce się łowić ryby należy pamiętać i sprawdzić, na kiedy przypadają ich okresy ochronne. Popularne i chętnie łowione ryby to: okoń, płoć, pstrąg, węgorz, troć, lin i karaś. Przykładowo:

  • węgorz jest chroniony od 15.06 do 15.07, minimalna długość 50cm, a limit połowu 2 szt.,
  • płoć ma jedynie limit dobowy połowu do 5kg,
  • pstrąg to minimum 30cm i maximum 3szt, a okres ochronny zależy od wód, na których się on znajduje,
  • troć podobni minimalna długość to 35cm i maksymalnie 2szt na dzień. Podobnie jak przy pstrągu okres ochronny zależy od akwenu.

Zatrzymajmy się przy nieco przy troci. Troć to ryba z z rodziny łososiowatych, która w początkowym etapie żyje w rzece, a w późniejszym etapie w morzu. Troć może osiągnąć nawet metr długości i żyć do 20 lat. Ryba ta występuje w Wiśle i przy jej dopływach. Na tym terenie okres ochronny troci trwa od 1.10 do 31.12, ale dodatkowo nie można poza tym okresem łowić troci w czwartek, sobotę oraz w niedzielę. Dodatkowo w okolicy zapory we Włocławku obowiązuje zakaz połowu troci od 1.12 do 28(29).02, a od 1.03 do 31.08 nie wolno łowić w piątek, sobotę i niedzielę.

Należy szczególną uwagę zwrócić z jakiego miejsca łowimy, gdzie ono się znajduje, jakie ryby są w tych akwenach, które i w jakim czasie można łowić.

Jakie przynęty rzucać do wody

Powszechną metodą wśród wędkarzy jest zanęcanie ryby. Polega to na wstępnym podsypaniu przynęty na terenie łowiska w miejscu, gdzie będziemy zarzucać wędkę. Zanętę można nabyć w sklepie wędkarskim, gdzie na konkretny gatunek można kupić określoną przynętę. Można też samemu pokusić się o jej przygotowanie. Tak czyni wielu wędkarzy. W sklepach jako przynęty używa się bułki tartej z dodatkami. Przed jej podaniem należy ją wymieszać z taką ilością wody, aby stworzyć „zupę”, która nie za szybko opadnie na dno. Rzadsza przynęta ważna jest w przypadku połowów na małe ryby, przy większych struktura powinna być bardziej zwarta, aby nie mogła się tak szybko rozpuścić w wodzie. Taka odpowiednia zachęta zwabi większe ryby w okolice podsypki.

Samemu bułkę tartą można wymieszać z przegotowaną kaszą manną i to również może stanowić podstawę przynęty.

Innymi zanętami, które stosujemy w rzece są ziarna kukurydzy, pęczaku lub innej kaszy. Mielimy je z przesmażonym chlebem, tworząc zlepioną kulkę zanęty. Dodając płatki kukurydziane można wpłynąć na to, że utworzona kulka nie rozpadnie się za szybko w wodzie. Czasem należy dodać też elementy zapachowe, które są dodatkowym bodźcem do zwabienia ryby. Takimi elementami zapachowymi mogą być kminek czy aromatyczna kolendra.

Dla drapieżników jak sum warto przygotować rozdrobnione wnętrzności zwierząt wymieszane z ich krwią. To dobra zanęta, która przyciągnie uwagę równie aktywnego węgorza.

 

Wędka, kołowrotek i co jeszcze jest potrzebne

Kolejnym elementem, w który należy się zaopatrzyć jest sprzęt wędkarski najlepszy na rzeki. Co powinno się kupić na swoją pierwszą wyprawę? Z każdym kolejnym połowem rośnie doświadczenie i zmienią się wymagania wytrawnego już wędkarza. Na początek warto zwrócić uwagę na:

  • wędka z długim wędziskiem 270cm, które kupić można w cenie kilkuset złotych,
  • ciężarki 5-25g i dobrać wagę tak, aby było w równowadze z nurtem,
  • kołowrotek, który w przypadku rzek z wartkim nurtem zapewni dość szybki czas reakcji,
  • odpowiednią żyłkę dopasowaną do wagi ryby, którą możemy złowić,
  • odpowiednią przynętę żywą lub sztuczną jak: błystki, robaczki, różnej wielkości kolorowe sztuczne ryby zaopatrzone w haczyk,
  • spławik, który wskaże miejsce zanurzenia przynęty i pokazania czy znajduje się ona w okolicy zanęcania ryb,
  • podbierak, aby łatwiej można wyciągnąć rybę z wody.

Dodatkowo można zaopatrzyć się w specjalną odzież jak buty, kalosze, kurtki, spodnie, które z pewnością ułatwią łowienie, ale nie jest to na początku drogi warunkiem koniecznym. Lepiej skupić się na doborze odpowiedniego łowiska, wybraniu ryby dostępnej na nim i kupienia pierwszego zestawu na tą okazję.

One thought on “Łowienie na rzece – praktyczne porady dla początkujących wędkarzy”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.