Hobby.info.pl Czas wolny,Warto wiedzieć Czym nasączyć biszkopt do tortu i jak zrobić to prawidłowo. Porady i inspiracje

Czym nasączyć biszkopt do tortu i jak zrobić to prawidłowo. Porady i inspiracje

0 Comments

Nasączony biszkopt do tortu

Torty na stołach w polskich domach pojawiają się z różnych okazji, choćby urodzin, komunii świętej, czy też rocznicy ślubu. Jeżeli zostaną kupione w cukierni, to można zyskać pełną gwarancję, że zostały wykonane przez doświadczonego cukiernika i będzie pyszne. Jednak coraz więcej osób decyduje się na pieczenie tortów w domu. Bardzo często pojawia się pytanie, czym nasączyć biszkopt, aby był idealnie wilgotny. W tym tekście można znaleźć na nie odpowiedź. 

Jak nasączyć biszkopt do tortu?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że każdy biszkopt powinien zostać nasączony jedynie od wewnętrznej strony. Dół i góra ciasta muszą pozostać suche. Niestety nie ma złotego środka, który pozwoliłby wprost określić, jakie ilości ponczu do nasączenia będzie nam potrzebne.

Bardzo wiele zależy od tego, jaki rodzaj biszkoptu zostanie użyty. Klasyczny składający się głównie z jajek, mąki i cukru nie będzie potrzebował dużo wilgoci, ponieważ dobrze ją chłonie. W przeciwieństwie do biszkoptu tłuszczowego, którego ciasto jest znacznie twardsze, a sam tłuszcz spowalnia wchłanianie ponczu.

Duże znaczenie ma także rodzaj kremu. Niektóre z nich bowiem oddają więcej wilgoci niż pozostałe. Warto również zwrócić uwagę na dodatki, które także mogą mieć wpływ na ilość dodawanego ponczu. Przykładowo owoce na torcie mają dużo wody, więc biszkopt nasączyć trzeba bardzo delikatnie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby poncz był rozprowadzony po całym biszkopcie równomiernie. Jest to istotne ze względów wizualnych, po przekrojeniu tortu, będą widoczne wszystkie piętra i poncz będzie wyróżniał. Zwłaszcza gdy do czekoladowego ciasta dodany zostanie sok z cytryny lub do waniliowego poncz na bazie kawy. Co więcej, równomierne rozprowadzenie ponczu na biszkopcie sprawia, że każdy kawałek jest dokładnie nawilżony.

Tort z biszkoptem
Źródło: Pixabay

Skutki nadmiernego nasączenia biszkoptu

Mogłoby się wydawać, że nasączenie biszkoptu w dużej ilości w niczym nie będzie przeszkadzać. Nic bardziej mylnego. Jeżeli do tortu zostanie dodana zbyt duża ilość ponczu, to ciasto będzie za miękkie i straci stabilność. Kiedy na bocznych ściankach pojawią się wybrzuszenia, to jest to znak, że biszkopt jest zbyt wilgotny. Taki efekt może być również spowodowany nadmierną ilością kremu, ale wtedy da się to łatwo zauważyć.

Warto wiedzieć, że jeżeli poncz wypływa bokami ciasta, to najprawdopodobniej użyto go na tyle dużo, że biszkopt nie mógł go po prostu wchłonąć. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem dla tortu jest dodanie niewielkiej ilości kremu na jego boki. Pod żadnym pozorem nie należy nakładać masy wykonanej z cukru, ponieważ będzie się ona rozpuszczać i efekt będzie jeszcze gorszy.

Czy do nasączania biszkoptu warto dodawać alkohol?

Dodawanie alkoholu do wypieków to kwestia całkowicie indywidualna. Należy jednak pamiętać, że tort z reguły podawany jest gościom, którzy mogą nie akceptować mocniejszych trunków. Dlatego też lepiej jest wcześniej upewnić się, czy nikomu nie przeszkadza alkohol dodany do ciasta. Kiedy nikt nie zgłosi żadnych przeciwwskazań, to alkohol bardzo dobrze nasącza biszkopt. Co więcej, równomiernie się rozprowadzi. W razie potrzeby można alkohol delikatnie rozcieńczyć wodą, dzięki czemu będzie słabszy.

Czym nasączyć biszkopt do tortu – przepis na naturalny poncz

Jak sama nazwa wskazuje neutralne nasączenie tortu, tylko w niewielkim stopniu ma wpływ na jego smak. Jednak doskonale się nadaje do zwiększenia wilgotności biszkoptu. Do jego przygotowania wystarczy połączyć zaledwie trzy składniki mianowicie wodę, odrobinę cukru oraz sok z cytryny. Opcjonalnie sok można zamienić na miód lub wszystkie składniki na wodę smakową. Jest to najprostszy przepis na poncz, jednocześnie bardzo popularny. Można go dobrowolnie modyfikować np. dodać więcej cukru, jeśli nasączany jest tort cytrynowy lub więcej soku, gdy ma zostać przełamany nadmiernie słodki smak.

Czym nasączyć biszkopt do tortu – przepis na wyrazisty poncz

Wyrazisty poncz w odróżnieniu od neutralnego ma duży wpływ na smak ciasta. Dlatego jego wybór należy bardzo dobrze przemyśleć, aby dobrze komponował się z innymi składnikami tortu. Dostępne są następujące opcje ponczu:

  • Kawa. Doskonale pasuje do tortów o smaku czekolady, karmelu, orzechów lub z dodatkiem chałwy. Gorzka kawa idealnie sprawdza się do wypieków z dużą ilością cukru, ponieważ go zniweluje.
  • Sok lub syrop. Można je spokojnie komponować z tortami owocowymi i czekoladowymi. Kiedy do ciasta lub zostało dodane zbyt dużo cukru można nasączyć biszkopt bardziej kwaśnym sokiem.
  • Mleczko kokosowe. Nadaje się zwłaszcza do słodkich wypieków np. tortu z białej czekolady.
  • Woda różana. Ma dość nietypowy smak. Pasuje do tortów owocowych z kremem śmietankowym.

Jak nasączyć ciasto herbatą? Z jakim kremem będzie się komponować?

Skoro mowa o tym, jak nasączyć biszkopt do tortu, nie można zapomnieć o tym, że do tego doskonale sprawdza się herbata. Dzięki niej smak wypieków jest bardziej wyrazisty. Należy jednak wiedzieć, że nie można polewać biszkoptu gorącą herbatą, ponieważ powinna mieć ona temperaturę pokojową. Po zaparzeniu trzeba więc ją pozostawić do ostygnięcia. Nasączenie herbatą doskonale sprawdza się przy nadmiarze cukru, ale też przy tortach z kremem o smaku waniliowym lub śmietankowym. Biszkopt można nasączyć zarówno klasyczną czarną herbatą, jak i zieloną lub owocową.

One thought on “Czym nasączyć biszkopt do tortu i jak zrobić to prawidłowo. Porady i inspiracje”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.