Hobby.info.pl Czas wolny,Warto wiedzieć Jak działa ekran dotykowy – wyjaśniamy na jakiej zasadzie działa ekran dotykowy, jak jest zbudowany i na co reaguje

Jak działa ekran dotykowy – wyjaśniamy na jakiej zasadzie działa ekran dotykowy, jak jest zbudowany i na co reaguje

0 Comments

Ekran dotykowy

Od kiosków w centrach handlowych, przez smartfony, po tablety – ekrany dotykowe są dziś wszędzie. Wraz z postępem technologicznym klawiatury i myszy szybko odchodzą w przeszłość. Po co męczyć się z przewodami, skoro można mieć to, co się chce, za jednym dotknięciem?

Ekrany dotykowe to elektroniczne wyświetlacze wizualne. Pozwalają użytkownikowi na bezpośrednią interakcję z tym, co jest wyświetlane na ekranie. Zamiast używania urządzenia wskazującego, takiego jak mysz. Ekrany dotykowe są zaprojektowane tak, aby reagowały na dotyk palca. Choć można również użyć przedmiotu – np. rysika.

Skąd wzięły się ekrany dotykowe?

Ekrany dotykowe są stosowane we wszelkiego rodzaju nowoczesnych urządzeniach elektronicznych. W tym w osobistych asystentach cyfrowych (PDA), systemach nawigacji satelitarnej i grach wideo. Ich popularność wzrosła ostatnio, ale pomysł na ekran dotykowy powstał kilkadziesiąt lat temu.

Pomysł na ekran dotykowy został opracowany przez E.A. Johnsona w Royal Radar Establishment w Anglii. Jego pomysł został po raz pierwszy opisany w krótkim artykule opublikowanym w 1965 roku.

Biorąc pod uwagę wiele różnych typów urządzeń korzystających z ekranów dotykowych, nie jest zaskoczeniem, że istnieje kilka różnych typów ekranów dotykowych. Każdy typ ekranu dotykowego działa nieco inaczej niż pozostałe.

W systemach rezystancyjnych ekranów dotykowych stosowane są dwie cienkie warstwy metaliczne oddzielone przekładkami. Przez te dwie warstwy przepływa prąd elektryczny. Gdy ekran jest dotykany, obie warstwy stykają się dokładnie w tym miejscu, w którym ekran jest dotykany. Ten kontakt powoduje zmianę pola elektrycznego, którą system operacyjny urządzenia jest w stanie zrozumieć.

Telefon z ekranem dotykowym
Źródło: Pixabay

Ekran dotykowy z systemem pojemnościowym czy z systemem rezystencjalnym?

Systemy pojemnościowych ekranów dotykowych mają specjalną warstwę, która przechowuje ładunek elektryczny. Gdy ekran jest dotykany, część ładunku elektrycznego jest przekazywana użytkownikowi. Powoduje to zmniejszenie ładunku na warstwie pojemnościowej. Komputerowy system operacyjny urządzenia może określić na podstawie tej zmiany ładunku elektrycznego, gdzie ekran został dotknięty.

Aby system pojemnościowy działał, część ładunku elektrycznego musi być przekazywana użytkownikowi. Z tego powodu pojemnościowe ekrany dotykowe mogą nie działać prawidłowo, jeśli użytkownik nosi rękawiczki, które blokują przekazywanie ładunku elektrycznego.

Systemy pojemnościowe są nowsze i cieszą się większą popularnością niż systemy rezystancyjne. Przepuszczają więcej światła i zapewniają wyraźniejszy obraz. Oczywiście, systemy pojemnościowe są też zwykle droższe od systemów rezystancyjnych.

Systemy ekranów dotykowych wykorzystujących akustyczną falę powierzchniową wykorzystują przetworniki i reflektory do pomiaru zmian w odbiciu fal ultradźwiękowych wywołanych dotknięciem ekranu. Systemy te są najbardziej zaawansowane i oferują najbardziej wyraźny obraz. Niestety, są one również niezwykle drogie.

Z czego zbudowany jest ekran dotykowy?

Rezystancyjny ekran dotykowy składa się z elastycznej warstwy górnej wykonanej z polietylenu (PET) i sztywnej warstwy dolnej wykonanej ze szkła. Obie warstwy są pokryte przewodzącym związkiem zwanym tlenkiem cyny indu (ITO), a następnie umieszczone w odstępach.

Kto stworzył pierwszy telefon z ekranem dotykowym – Apple czy Samsung?

Pierwszy iPhone został wydany 29 czerwca 2007 roku. Pierwszy telefon z systemem Android, HTC Dream, został wydany 22 października 2008 roku. Pierwszym smartfonem firmy Samsung był model SPH-1300, wydany w październiku 2001 roku. Pierwszy „smartfon”, IBM Simon, został wydany w sierpniu 1994 roku.

Ewolucja ekranu dotykowego

Kiedy ekrany dotykowe stały się popularne, mogły wyczuwać tylko jeden punkt kontaktu w danym czasie. W ostatnich latach technologia znacznie się jednak rozwinęła. Obecnie wiele urządzeń z ekranami dotykowymi jest wyposażonych w technologię multi-touch. Technologia ta umożliwia urządzeniu z ekranem dotykowym interpretowanie wielu punktów dotyku jednocześnie.

Tablet z ekranem dotykowym
Źródło: Pixabay

Gdzie znajdziemy ekarny dotykowe?

Jakie masz doświadczenia z ekranami dotykowymi?

Czy kiedykolwiek korzystałeś z komputera z ekranem dotykowym?

Może masz tablet lub czytnik elektroniczny z ekranem dotykowym. A może urządzenie GPS w Twoim samochodzie?

Ekrany dotykowe można nawet znaleźć w różnych miejscach w mieście, np. w wypożyczalniach samochodowych, bankomatach, a nawet w automatach z napojami w niektórych restauracjach. Zrób listę wszystkich ekranów dotykowych, które przyszły Ci do głowy, a których miałeś okazję dotknąć w ciągu ostatniego dnia, tygodnia lub miesiąca! Ile ich wymyślisz?

Wypróbuj różne aplikacje na smartfonie. Które z nich są łatwe w obsłudze za pomocą ekranu dotykowego? Czy w któreś z gier trudno jest grać za pomocą ekranu dotykowego? Czy ekran dotykowy działa tak, jak myślisz? Dlaczego tak jest, a dlaczego nie? Jaka jest jego czułość? Czy trzeba naprawdę naciskać na ekran, czy wystarczy najlżejsze dotknięcie? Jak mógłbyś ulepszyć ekran dotykowy, gdybyś miał taką możliwość?

Podziel się swoimi przemyśleniami z przyjacielem lub członkiem rodziny.Masz ochotę na wyzwanie? Czy jesteś gotowy na wynalezienie najwspanialszego wynalazku w historii? Jasne, ekrany dotykowe są naprawdę fajne. Ale w dzisiejszych czasach są one wszędzie. Jeśli chcesz zostać następnym Stevem Jobsem, musisz myśleć nieszablonowo. Ale nie martw się. Jest jeszcze wiele rzeczy które można wymyslić! Powodzenia!

One thought on “Jak działa ekran dotykowy – wyjaśniamy na jakiej zasadzie działa ekran dotykowy, jak jest zbudowany i na co reaguje”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.